Start / Ung Teater / Föreställningar och biljetter

Kommande föreställningar från Ung Teater

Ung Teater är norrorts största barn- och ungdomsteater. Vi spelar cirka 40 föreställningar varje år. På repertoaren hittar ni allt från modernt till klassiskt och även en hel del egenproducerat.

Ung Teaters grupper jobbar nästan alltid med föreställningsproduktion. De flesta är öppna för föräldrar och andra närstående. Vissa är även öppna för allmänhet.

 



FÖRESTÄLLNINGAR PÅ UNG TEATER VÅRTERMINEN 2018

Datum

Tid

Veckodag

Ansvarig lärare

Teatergrupp

Föreställningstitel

19-feb 

18.30

Måndag

Rebecca

Måndag 7-9år

SOS Sagovärlden

12-mar

 19.00

Måndag

Rebecca

Måndag Fördjupning

Med kärlek från Kos

15-mar

 19.00

Torsdag

Eleonora

Torsdag 7-9år

Den magiska cirkeln

16-mar

 18.00

Fredag

Maria

Fredag 7-9år

Scener från teaterns värld

20-mar

18.30

Tisdag

Micke

Tisdag 7-9år

Hollywood, hollywood

23-mar

18.30

Fredag

Rebecca

Fredag 7-9år

Konsten att ta över världen

25-mar

14.00

Söndag

Eleonora

Söndag 7-9år

Rädda sagovärlden

26-mar

19.00

Måndag

Rebecca

F-gruppen 16-20år

Med kärlek från Kos

27-mar

19.00

Tisdag

Anna

Tisdag 10-12år

Törnrosa

28-mar

19.00

Onsdag

Maria

Onsdag 10-12år

Gästerna från förr

15-apr

14.00

Söndag

Micke

Söndag 7-9år

Museet

17-apr

19.00

Tisdag

Maria

Oasen 

Artistlägret

18-apr

19.00

Onsdag

Micke

Onsdag 10-12år

Undertale

19-apr

19.00

Torsdag

Anna

Torsdag 10-12år

Pelle Svanslös

20-apr

19.00

Fredag

Rebecca

Fredag 10-12år

Önskeskåpet

22-apr

14.00

Söndag

Eleonora

Söndag 10-12år

Bockstensmannens hotell

23-apr

19.00

Måndag

Anna

Måndag 10-12år

Peter Pan

24-apr

19.00

Tisdag

Rebecca

Tisdag 10-12år

Fortsättning följer…

25-apr

12.30

Onsdag

Anna

Gymnasiesärskolan

Miljömusikal

26-apr

19.00

Torsdag

Micke

Torsdag 10-12år

Det annorlunda huset

02-maj

19.00

Onsdag

Maria

Onsdag 13-15år

Fusk

03-maj

19.00

Torsdag

Maria

Onsdag 13-15år

Fusk

06-maj

17.00

Söndag

Micke

Söndag 10-12år

Manfred och vampyrerna

08-maj

19.00

Tisdag

Eleonora

Onsdag 16-20år

En midsommarnattsdröm

09-maj

19.00

Onsdag

Eleonora

Onsdag 16-20år

En midsommarnattsdröm

14-maj

19.00

Måndag

Eleonora

Måndag 10-12år

Dörren in till Universum

18-maj

19.00

Fredag

Maria

Fredag 13-15år

Djungelboken

19-maj

15.00

Lördag

Maria

Fredag 13-15år

Djungelboken

20-maj

15.00

Söndag

Rebecca

F-gruppen 16-20år

Med kärlek från Kos

21-maj

19.00

Måndag

Rebecca

F-gruppen 16-20år

Med kärlek från Kos

22-maj

19.00

Tisdag

Eleonora

Tisdag 13-15år

Bortom upproret 

23-maj

18.00

Onsdag

Eleonora

Tisdag 13-15år

Bortom upproret 

24-maj

19.00

Torsdag

Anna

Torsdag 13-15år

Fusk

26-maj

14.00

Lördag

Anna

Torsdag 13-15år

Fusk

27-maj

16.00

Söndag

Anna

Måndag 13-15år

Fusk

28-maj

19.00

Måndag

Anna

Måndag 13-15år

Fusk

29-maj

19.00

Tisdag

Micke

 Musikal tisdag 10-12år

Det bortglömda folket

31-maj

19.00

Torsdag

Eleonora

Torsdag 16-20år

Jonathan

01-jun

18.00

Fredag

Eleonora

Torsdag 16-20år

Jonathan

04-jun

19:00

Måndag

Rebecca

Tisdag 13-15år

Best in show

07-jun

 15.00

Torsdag

Micke

Täby Friskola

Den vitklädda flickan

 

Skip Navigation Links.
Senast uppdaterad:2017-04-26